9 ŞUBAT 2022 DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ
08 Şubat 2022


9 ŞUBAT 2022 DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ

Dünyada her yıl 8 milyon kişi tütün ürünü kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımının sonucu iken 1 milyondan fazla kişi de tütün ürünü kullandığı için değil tütün ürünü dumana maruz kaldığı için hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Tütün dumanı, iç hava kirlenmesine sebep olan en tehlikeli maddelerden biridir. 69'u kesin kansere sebep olduğu bilinen 7000'in üzerinde kimyasal madde içermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre; 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı tütün dumanına maruz kalmakta ve her yıl, 60.000 çocuk pasif etkilenimin yol açtığı solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle, 5 yaşından önce hayatını kaybetmektedir. Toplumu Pasif sigara dumanının zararlarından korumak da önem arz etmektedir.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde sizi sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.

En Büyük Gönüllülük Hareketi;

Bağımsız ama değerlerine bağlı hayat için (Görev Bende) Sloganıyla9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde Bakan Bey’in duyurusu ile başlayacaktır.

Bu gönüllülük hareketi kapsamında sigarayı bırakmak için polikliniklere müracaat edip 6 ay boyunca kontrollerine gelip sigarayı bırakanlara kanunun çıkış yıldönümü olan 19 Temmuz tarihinde 1 gr altın hediye edilecektir.

Belirlenmiş kriterlere uygun olarak en fazla kişiye ulaşan her ilden 2 kişinin yemekli toplantıya davet edilmesi ve içlerinden en başarılı 5 kişiye Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız tarafından 31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü kapsamında ödül verilecektir.

Kriterleri yerine getiren 81 ilimizdeki en başarılı üçer işletmeye İŞKUR personel desteği ve vergi indirimi sağlanacaktır.

Değerli Halkımızı Bu Harekete Katılmaya Davet Ediyoruz.

# Sağlıklı Hayata Gönül Ver