Müdürümüz
12 Ağustos 2019

9DB2CDAE-3DF1-4DBA-B2BE-5172DA391D99.jpeg

Dr. Mahmut ARIK

1963 Kahramanmaraş Pazarcık doğumlu olan Dr. Mahmut ARIK, ilk, orta ve lise tahsilini Kahramanmaraş’ta tamamladıktan sonra 1982 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 1988 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra ilk görev yeri olarak Kahramanmaraş Göksun Tahir Bey Sağlık Ocağında görevine başladı.

Vatani görevini 1990-1992 yılları arasında Ankara Anıtkabir Muhafız bölüğünde tamamladı. Askerlik dönüşü 1992 yılında Pazarcık Devlet Hastanesinde, Başhekim ve aynı zamanda Pazarcık Sağlık Grup Başkanı olarak 2001 yılına kadar görev yaptı. 2001-2002 yıllarında önce Tekir 112 Acil hizmetlerinde, daha sonra da Narlı 112 Acil hizmetlerinde görevlendirildi.

2003-2011 yılları arasında Kahramanmaraş’ta İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Görevi süresince tüm şubelerin sorumluluklarını yürüttü.

     2011 yılından itibaren Kahramanmaraş Merkez Ortaseki ASM de Aile Hekimi iken, 3 Şubat 2012 de Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne İl Sağlık Müdürü olarak ataması yapıldı. Bolu il sağlık müdürlüğünde Bolu Halk Sağlığı Müdürlüğünü de yürüttü.

    2017 yılında Aksaray İl Sağlık Müdürü olarak atandı. Aynı ilde İl Sağlık Müdürlüğü yanında İl Halk Sağlığı Müdürlüğünü de beraber yürüttü.

Bakanlığımız tarafından 2000 yılında Suudi Arabistan da Hac Sağlık ekibinde görev aldı, 2010 yılında Sudan’ın Darfur bölgesinde Kızılay Hastanesinde,2010 yılı sonlarında kardeş ülke Pakistan da yaşanan sel felaketi nedeniyle Pakistan’ın Belucistan eyaletinde Türk hastanesinde görev yaptı.

Birçok ülkede gönüllü yardım kuruluşları aracılığı ile çeşitli görevlerde bulundu.

      2004-2005 yıllarında Tayland,Vietnam,Kamboçya ve Myanmar (Burma) da, 2005 yılında Kazakistan ve Kırgızistan da, 2007 yılında Suriye de çeşitli sağlık hizmetlerinde bulundu.

     2010 yılı başında Gazze’ye Özgürlük Konvoyu ile Suriye ve Mısır üzerinden Gazze’ye sağlık hizmeti sunmak üzere gitti. Mısır’da Türk yardım konvoyuna saldırı esnasında tek hekim olarak yaralıların müdahale ve tedavilerini yaptı. Sağlık malzemelerinin Gazze’ye ulaşmasında bizzat görev aldı.

    Kahramanmaraş Afşin-Elbistan termik santralinin çevreye vermiş olduğu; özellikle akciğer kanserleri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) üzerine etkisi konusunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ekibiyle birlikte yapmış olduğu çalışmalarıyla yine Kahramanmaraş Afşin ilçesi Büyük Tatlar kasabasında yaşanan kanser ve ölüm vakalarının artması üzerine Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ekibiyle beraber yapmış oldukları “ASBEST ve Bölge Halkı Üzerine Etkisi” konulu araştırma ve çalışmaları oldu. Bu çalışmalar ULUSLAR ARASI KANSER SEMPOZYUM’ unda sunumunu  yaptı.

Sağlık Bakanlığı ve diğer kurumların düzenlemiş olduğu 50’nin üzerinde kurs ve sempozyuma katıldı.

Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen AB ülkelerinde Acil Servis Çalışmalarında Hemşirelik ve ATT Uygulamaları projesi ile Belçika, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Almanya da çeşitli sağlık kuruluşlarını ziyaret ederek gözlemlerde ve incelemelerde bulundu.

2015 yılında ‘Herkes kendi sağlığının okur yazarıdır’ adlı projesi ile Belçika’da çeşitli sağlık kuruluşlarında gözlem ve incelemelerde bulundu.

07.08.2019 tarihinde Kilis İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladı.

Dr. Mahmut ARIK evli ve bir çocuk babası olup Orta derecede İngilizce, Urduca (tıbbi), Arapça ve iyi derecede Osmanlıca bilmektedir.