31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ
14 Eylül 2018

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ
Tütünle mücadelede birinci amacımız sigaranın zararları ve insan vücuduna etkileri konusunda halkı bilgilendirmek, okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamaktır. İkinci amacımız ise sigarayı bırakmak isteyen nikotin bağımlılarına sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı Sigara Bıraktırma Hattı Alo 171 numaralı telefonu aradıkları takdirde, en yakın Sigarayı Bırakma Polikliniği’ne yönlendirileceklerdir. İlimizde Kilis Devlet Hastanesi (Tel: 0 348 8221111) ve Sağlıklı Hayat Merkezinde( 0348 8221075) Sigarayı Bırakma Polikliniklerimiz bulunmakta ve hizmet vermektedirler. Sonuç olarak insan sağlığının en önemli düşmanı sigara ile mücadele etmek ve Dumansız Hava Sahası oluşturmak hepimizin görevi olmalıdır.
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında İlimiz devlet hastanesinde 1 gün boyunca stant kurulmuştur. Kurulan stantta; Alo 171 Sigara Bırakma Danışma hattı, Kapalı alanlarda tütün ürünü kullanımı durumunda vatandaşların ihbarda bulunabilecekleri ALO 184 SABİM hattı ve Yeşil Dedektör uygulaması hakkında ve İlimizde Sağlıklı Yaşam Merkezinde bulunan Sigara Bırakma Polikliniği hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
İlgili günün faaliyetleri kapsamında İlimiz Cumhuriyet Meydanında 21:00-00:00 saatleri arasında Sağlıklı Yaşam Aracının kurulumu sağlanmıştır. İlgili özel günün konusu itibariyle kurulan stantta sigaranın zararları ve dumansız hava sahası hakkında bilgilendirme yapılmış, tütünle ilgili 400 adet broşür ve 200 adet çocuk diş fırçası seti dağıtılmıştır.