YAPABİLİRİZ. YAPABİLİRİM.
14 Mart 2019

Dünya Kanser Günü Dolayısıyla Hasta Ziyareti

yapabiliriz.jpg

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser gününde milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir. Üç yıllık Dünya Kanser Günü kampanyası ‘yapabiliriz, yapabilirim’ herkesin birlikte ya da tek tek küresel kanser yükünü azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.

Kilis Sağlık Müdürlüğü olarak da bu yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Ne Yapabilirim? Ne Yapabiliriz? seçeneklerini değerlendirerek kanserle yaşayan insanlara, kanserle baş etmelerine yardımcı olacak desteği sağlamak, onların isteklerine cevap verebilmek, onları bilgilendirmek, hastalıkla mücadele süreçlerini dinleyerek, toplumun konuya olan dikkatini çekmek istedik. Uzman Doktor Ömer Alışkın Kanser Birim Sorumlusu, Doktor Ahmet Tüfekçi Sağlıklı Hayat Merkezi ve KETEM doktoru ve Ebe Elif Eğdemir Kanser Birimi Çalışanı ile birlikte ilimizde tanı konmuş 2 hastamızı (rahim ağzı kanseri ve meme kanseri teşhisli hastalarımız) ziyaret ettik. Onlara birtakım sorular sorduk.

Şimdi isterseniz sorularımızı ve onların cevaplarını okuyalım.

Sağlık Personeli: Kanser nedir, biliyor musunuz, kanser deyince aklınıza neler geliyor?

1.Hastamız: Ölümcül hastalık, ölüm, erken teşhis hayat kurtarır geliyor aklıma.

2.Hastamız: Öleceğim aklıma geldi kanser denince, vücuda yayılan tedavisi olmayan bir hastalık olarak biliyordum, ama öyle değilmiş.

Sağlık Personeli: Hangi kanser türü hastalığınız var?

1.Hastamız: Rahim ağzı kanseriyim.

2.Hastamız: Meme kanseriyim.

Sağlık Personeli: Hastalığa ne zaman tanı kondu?

1.Hastamız: 2017 yılında, 38 yaşındayken, evre 2 olarak tanı kondu. Anormal düzeyde kanamalarım oluyordu, hafif ateş, halsizlik oluyordu, bu şikayetler üzerine Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurdum.

2.Hastamız: Sol göğsümde ele gelen kitle fark ettim, devlet hastanesine, Genel Cerrahi doktoruna gittim, doktor patolojik örnek alınması gerektiğini söyledi, fakat ben yaptırmadım, 6 ay kadar sonra, kitle büyüdü, 2013 Haziranında, doktora tekrar gittim, ultrason, mamografi çekildi, patolojik örnek alındı, bu şekilde tanı konulmuş oldu.

Sağlık Personeli: Ailenizde başka kanser hastası var mı?

1.Hastamız: Yengemin annesi rahim ağzı kanseri

2.Hastamız: Amcamda gırtlak kanseri, babamda omurilikte kanser tanısı konulmuştu, anne, teyze, teyzemin kızlarında meme kanseri olan yok.

Sağlık Personeli: KETEM’i duydunuz mu?

1.Hastamız: Duydum, komşular tarama yapıldığını söylemişti.

2.Hastamız: Evet, hastanedeki sağlık personelinden duydum. (Hastanın ifadesiyle) siğil (smear testi) tahlili yapılıyor. Göğüs kanseri için röntgen çekiliyor.

Sağlık Personeli: Hastalık için tanı öncesinde hiç tarama testi yaptırdınız mı?

1.Hastamız: Hayır hiç tarama yaptırmadım. İhmal edip hiç gitmedim.

2.Hastamız: 2007 yılında 41 yaşındayken KETEM’e (o zaman hastane içerisindeydi) gidip smear testi yaptırmıştım ve mamografi çekilmiştim. Sonuç normal çıkmıştı. Fakat 2011 yılında mamografi çektirmem gerektiğini bildiğim halde KETEM’e gitmedim.

Sağlık Personeli: Kız kardeşiniz, ailenizdeki kişiler tarama yaptırdı mı?

1.Hastamız: Kız kardeşim 38 yaşında, tarama yaptırmadı.

2.Hastamız: Kız kardeşim şuan 43 yaşında, 2007 yılında smear testi yaptırmıştı. Kendi kendine meme muayenesini de benim hastalığımdan sonra öğrendi, kendisinde de ya çıkarsa diye korktuğu için mamografi çektirmedi hiç. Eşim 51 yaşında, kolorektal (barsak) kanser taramasını yaptırmadı. Hepimiz bu verdiğiniz bilgilerden ötürü taramalarımızı yaptıracağız.

Sağlık Personeli: Sağlıklı Hayat Merkezini duydunuz mu?

1.Hastamız: Hayır hiç duymadım.

2.Hastamız: Hayır, duymadım.

Sağlık Personeli: Hangi kanserler için erken tanı amacıyla tarama yapılıyor, biliyor musunuz?

1.Hastamız: Rahim ağzı kanseri ve göğüs (meme) kanseri diye biliyorum.

2.Hastamız: Smear testi yapılarak ve röntgen çekilerek kanser taraması yapıldığını biliyorum.

Sağlık Personeli: Tanı sonrası ne tedavi gördünüz?

1.Hastamız: Patoloji ile tanı konduktan sonra Gaziantep’te ameliyat oldum, ardından kemoterapi ve radyoterapi gördüm, takipliyim.

2.Hastamız: Özel bir hastaneye gittim, tetkikler yapıldı ve kanserin 4. evrede olduğunu, karaciğere yayıldığını öğrendim, ameliyat yapılamayacağı söylendi, kemoterapi yapıldı. Karaciğerdeki kitle yok oldu. Tedavime devam ediyorum.

Sağlık Personeli: Kanser ve taramalar ile ilgili toplumumuza ne mesaj vermek istersiniz?

1.Hastamız: İnsanlarımızın erkenden tarama yaptırmasını isterim. Geç kalmadan tarama yaptırsınlar ki hastalık ileri evreye varmasın. Bir de kanser hastalığı olup da maddi durumu kötü olanlara Sosyal Yardım Vakfı’ndan vs. yardım yapılmasını istiyorum.

2.Hastamız: Kendilerine dikkat etmelerini, kanserden korkmamalarını, tüm taramalarını yaptırmalarını öneriyorum. Hasta kendiyle barışık olsun, çevresiyle barışık olsun, aile de yanında olunca her şeyin üstesinden gelinir.

Yaptığımız ziyaretlerde hastalarımızın, halkımızın kanser ve taramaları ile ilgili bilgilendirilmeleri, gerektiğini, Sağlıklı Hayat Merkezi ve KETEM tanıtımının daha çok yapılması gerektiğini, kanserle mücadelede erken tanının ne kadar önemli olduğunu, kanserden korkmanın da bunun önüne geçtiğini ve kanser taramalarını düzenli yaptırmak gerektiğini, bu süreçte ailelerin ve sosyal çevrenin hastaya maddi ve manevi anlamda yardımcı olmasının, ona desteğinin büyük önem arz ettiğini gördük.

Kaserden Kormayın.jpg

Unutmayalım, kanser tedavi edilebilen bir hastalıktır….