KUAFÖR ÇALIŞANLARINA “ ASTIM ” EĞİTİMİ
17 Ağustos 2021

Yaklaşık olarak her on hastadan birisinde astım, hastaların meslekleriyle ilişkilidir. Astımın bu şekli “meslek astımı” veya “meslek ile tetiklenen astım” isimleri ile tanımlanır. Meslek astımı; iş yerinde maruz kalınan alerjenler, toksik gazlar ve tozlara bağlı olarak işe başladıktan bir süre sonra ortaya çıkar.

 

Astıma ait nefes darlığı, öksürük gibi şikayetler hastalığın başlangıcında sadece iş yerinde ortaya çıkarken, zamanla hastalık ilerledikçe iş yeri dışındaki ortamlarda da hastalık belirtileri devam edebilir.

 

Astım için risk faktörleri taşıyan başlıca meslek grupları; kuaförlük, pastacılık, hayvan laboratuarlarında çalışma, veterinerlik, deterjan endüstrisi, tekstil sanayi, sağlık hizmetleri, boyacılık, mobilyacılık, fırıncılık ve metal sanayiidir. Bu meslek gruplarında astımı kötüleştiren veya astımı başlatabilecek çok sayıda madde maruziyeti söz konusudur.

     Bu kapsamda Kilis İli merkezinde bulunan güzellik merkezleri, bayan ve erkek kuaförleri ziyaret edilerek konuyla ilgili bilgilendirme yapılmış olup, ayrıca uygun hava ortamının sağlanması ve astımı tetikleyen boya ve işlemlerden nasıl korunmaları gerektiği hakkında eğitim verilmiştir

DSC_8350.JPG
Resim 3.JPG
Resim 5.JPG
Resim 9.JPG