Kilis Devlet Hastanesi Konferans Salonunda Uzm. Dr. Gökhan UNUTMAZ ve Uzm.Dr. Berna İNANICI tarafından Kızamık ve Kuduz Konusunda Sağlık Çalışanlarına Eğitim Verildi
17 Ağustos 2021

Kuduz, insan sağlığını tehdit eden ve klinik belirtiler meydana geldikten sonra geriye dönüşü mümkün olmayan ve dramatik bir şekilde ölümle sonuçlanan viral zoonotik bir hastalıktır. Bu sebeple, gerek kuduz riskli temas öncesi, gerek kuduz riskli temas sonrası doğru profilaksi uygulamalarının gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Kuduz hastalığı ölümcül bir hastalık olması nedeniyle, kuduz riskli temaslarda aşılamanın gerekliği konusunda kişilerin detaylı bilgilendirilmesi elzemdir.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin Kızamık Eliminasyon hedefine paralel olarak kızamık ve kızamıkçığın eliminasyonu hedef olarak benimsenmiş olup 2002 yılından bu yana Kızamık Eliminasyonu Programı yürütülmektedir.

 

Kızamık hastalığının mevsimselliği ve bulaşmanın solunum yoluyla olmasından dolayı önlemlerin arttırılarak sürdürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Ulusal Kızamık Doğrulama Komitesi tarafından tavsiye edilen hastalık kontrol stratejilerin hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Bu kapsamda;Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün Kuduzla Mücadele ve Profilaksi Uygulamaları 2019/4 Genelge ve Kızamık Eliminasyon Programı çerçevesinde Kilis Devlet Hastanesi Konferans Salonunda Uzm. Dr. Gökhan UNUTMAZ ve Uzm.Dr. Berna İNANICI tarafından Kızamık veKuduzkonusunda sağlık çalışanlarına eğitim verildi.WhatsApp Image 2019-04-05 at 10.49.16 (1).jpeg
WhatsApp Image 2019-04-05 at 10.49.17 (1).jpeg
WhatsApp Image 2019-04-05 at 10.49.17.jpeg